Moje je mjesto lijepo kao slika

MOJE JE MJESTO LIJEPO KAO SLIKA - likovni natječaj Izdavačke kuće Alfa

1. Učenica Andrea Galić pohađa 7. razred redovne njemačke škole Goethe Gymnasium Freiburg. Također, pohađa i nastavu hrvatskog jezika i kulture u Freiburgu. Rado crta i ima izražene sklonosti prema likovnom izražavanju. Odlučila je sudjelovati na likovnom natječaju  „Moje je mjesto lijepo kao slika”. Rođena je u Njemačkoj, ali posebne veze s Hrvatskom ima preko svojih roditelja i obitelji. Svake godine obitelj ljetuje u Hrvatskoj, u Cavtatu te je ona oslikala hrvatsku priču iz svoje perspektive. Oslikala je mediteransko područje, južnu Dalmaciju. Odlučila se za crtež Cavtata i oslikala poznati Mauzolej obitelji Račić koji se nalazi na groblju svetog Roka i kapelice iz XV. stoljeća, rad poznatog hrvatskog kipara Ivana Meštrovića.

2. Ivano Krivić učenik je 8. razreda redovne njemačke škole u Freiburgu. U samo par tjedana pohađanja hrvatske nastave i kulture na njemačkom govornom području, primjetila sam kod učenika izražene sklonosti prema likovnom izražavanju. Odlučio je rado sudjelovati na likovnom natječaju „Moje je mjesto lijepo kao slika”. Posebno je vezan za svoj rodni kraj Livno i Bosnu i Hercegovinu. Njegova obitelj se preselila iz Livna u Njemačku početkom rujna 2019. Tako da su njemu svježe sve uspomene na njegov rodni kraj kojega je likovnim izrazom oslikao u svom radu. Ujedno je likovnim izrazom predstavio svoju obiteljsku i osobnu priču i time uključio i prostor i vrijeme u nacionalni identitet. Njegove slike i sjećanja na rodno mjesto i prirodu u kojoj je odrastao, toliko su žive i stvarne što je predstavio i u svom likovnom radu oslikavši rijeku Sturbu koja je dobila ime po mjestu Sturba u livanjskom kraju.

objavio: Dragana Ivanković   datum: 18. 3. 2020.

« Ožujak 2024 »

TREBAMO LI UČITI HRVATSKI?